ARGroup Aleš Ruda

Tuhnutí MD23

by Administrator 2. April 2012 20:14

Asi tak rok po pořízení dvou motorových jednotek MD23 se začal projevovat takový záhadný problém. Pár minut po spuštění robota bylo vše OK, ale pak najednou se něco zbabralo a jeden motor se začal točit v opačném směru a výrazně se zpomalila akcelerace motorů. Žádné přeprogramování parametů jednotky nepomáhalo obnovit fuknčnost, jediné co zabralo bylo vypnutí. Problém se s časem projevoval častěji a častěji, postupně se objevil na obou jednotkách, na internetu se mi nepodařilo najít řešení a ani popis podobného chování. Celé trápení vyvrcholilo destrukcí obou jednotek. Koupil jsem dvě nové a vše bylo OK.

Jaké bylo mé překvapení když po nějakém čase opět začaly problémy. Tentokrát se projevovaly výpadky na I2C sběrnici. Po odpojení motorových jednotek problémy přetaly. Takže zase něco s MD23. Pomocí osciloskopu jsem našel nějaké zákmity na SDA a SCL vodičích. Zákmity jsem přes 12V napájení, kde dosahovaly 400 mVpp, vystopoval až za 5V stabilizátor na MD23, kde byly spičky 1.5 Vpp. Což bylo s jistotou za hranicí povoleného napájení PIC procesoru na motorové jednotce. Mimochodem to také znamená, že stabilizátor tyto pulzy zesiluje. Frown Pulzy vznikaly synchronně se spínáním výkonových tranzistoů motorové jednotky.

S postupem času se obtíže stupňovaly a začaly se projevovat stejně jako před rokem. Po čase se opět jednotky odporoučely. Asi nějaká větší spička.

Další dodávka jednotek už obsahovala modernější MD25. Spičky v 12V napájení byly výrazně menší a na 5V zanedbatelné.

Špičky v napájení MD23. Červeně 12V a žlutě 5V. Odfiltrovaná stejnosměrná složka.

Po dvou letech jednotky MD25 stále pracují jak mají. 

Tags:

ARBot

Month List